W dniu 20 maja 2026 roku w Muzeum Bitwy Warszawskiej odbyło się wyjątkowe spotkanie towarzyszące wystawie „Wspomnienie o Generale Józefie Hallerze w zbiorach Mariana Sołobodowskiego”.
W wydarzeniu uczestniczyli członkowie Towarzystwa Przyjaciół Radzymina z Panem Janem Wnukiem oraz Jerzym Bertą, uczniowie radzymińskich szkół wraz z nauczycielami, a także osoby zainteresowane dziejami wojny polsko-bolszewickiej i postacią Generała Józefa Hallera.
Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia historycznego przygotowanego przez historyka - Andrzeja Mejssnera, który przybliżył uczestnikom sylwetkę Generała Hallera, jego zasługi dla odzyskania niepodległości oraz rolę, jaką odegrał w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Następnie głos zabrał Pan Marian Sołobodowski, prezentując swoją wyjątkową kolekcję pamiątek. Opowiadał o kulisach tworzenia zbioru, swojej wieloletniej pasji kolekcjonerskiej oraz historiach związanych z prezentowanymi eksponatami. Szczególnym momentem spotkania było wspólne odsłuchanie archiwalnego głosu Generała Józefa Hallera.
Marian Sołobodowski przekazał również publikację książkową na ręce kierownika Muzeum, wzbogacając tym samym muzealną biblioteczkę.
Na zakończenie spotkania głos zabrał także Prezes Towarzystwa Przyjaciół Radzymina – Jan Wnuk, który podkreślił znaczenie pielęgnowania pamięci historycznej, a także zaprosił do udziału w inicjatywach organizowanych przez Towarzystwo.
15 maja wyruszyliśmy na wycieczkę do Włocławka, jednego z najstarszych miast w Polsce. Miasto położone nad Wisłą, łączy w sobie bogatą historię, dziedzictwo kulturowe i wyjątkowe znaczenie dla tożsamości narodowej.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od gotyckiej katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Ten imponujący zabytek pochodzi z XVI wieku. Posiada bogate wnętrze z pięknymi witrażami i prawdziwymi perełkami historycznymi.
Pospacerowaliśmy i wypiliśmy dobrą kawę w kawiarni na Bulwarach Marszałka Józefa Piłsudskiego, jednej z najpiękniejszych nadwiślańskich promenad w Polsce. To także jedno z najlepszych miejsc na relaks we Włocławku.
Odwiedziliśmy również sale wystawowe ze słynnym i zachwycającym włocławskim fajansem.
Ogromne wrażenie robi tama na Wiśle. To nie tylko strategiczny punkt hydrotechniczny , ale też lokalny symbol.
Włocławek to również ważne miejsce dla historii najnowszej Polski.
W pobliżu tamy znajduje się pomnik i miejsce pamięci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, upamiętniające tragiczne wydarzenia z czasów PRL.
To miejsce zadumy i refleksji nad trudnymi losami Polski. W hołdzie ks. Jerzemu Popiełuszce zapaliliśmy znicz i zmówiliśmy modlitwę.
Ostatni punkt naszego programu to grill i biesiada przy muzyce.
Deszczyk kropił, ale i tak czuliśmy się w naszym gronie świetnie.
Do następnego wyjazdu.....
Obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja w Radzyminie z udziałem, jak zawsze, członków Towarzystwa Przyjaciół Radzymina i Radzymińskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwód "Rajski Ptak".