Burmistrz Radzymina oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Radzyminie zaprosili przedstawicieli Towarzystwa Przyjaciół Radzymina oraz Radzymińskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwód "Rajski Ptak" na uroczyste obchody 105. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego.
15 sierpnia o godzinie 17.00 uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy św. na Cmentarzu Żołnierzy Poległych 1920 roku w Radzyminie.
Wysłuchaliśmy Apelu Poległych i złożyliśmy wieńce na bratnich mogiłach.
To w Radzyminie ważyły się losy Polski i Europy.
I to w tym miejscu mocno wybrzmiewają słowa Józefa Piłsudskiego:
" BYĆ ZWYCIĘŻONYM I NIE ULEC TO ZWYCIĘSTWO, ZWYCIĘŻYĆ I SPOCZĄĆ NA LAURACH TO KLĘSKA".
W tym dniu obchodzimy też Święto Wojska Polskiego.
Niech życzeniami dla Żołnierzy będą słowa Biskupa polowego Wiesława Lechowicza:
"DZIĘKUJEMY ZA WASZĄ WYTRWAŁĄ SŁUŻBĘ. JEST ONA JEDNYM Z IMION MIŁOŚCI".
Za zdjęcia w galerii dziękujemy Panu Grzegorzowi Jeleniowi.
17 sierpnia nasza delegacja uczestniczyła w obchodach 81. rocznicy Bitwy pod Jerzyskami oraz Święta Wojska Polskiego
Uroczystość odbyła się przy pomniku Armii Krajowej w Jerzyskach.
Zgromadzeni uczestniczyli we Mszy św. polowej, wysłuchali Apelu Poległych oraz złożyli kwiaty pod pomnikiem.
Na polanie "Pod Dębami" miała miejsce inscenizacja bitwy pod Jerzyskami, po zakończeniu której wszyscy zostali poczęstowani żołnierską grochówką.
Na zaproszenie Kierownictwa Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 Roku uczestniczyliśmy w uroczystym Otwarciu Wystawy Stałej, które nastąpiło 15 sierpnia o godz. 11.00.
Muzeum swoje podwoje udostępniło po symbolicznym przecięciu wstęgi i przemówieniach okolicznościowych zaproszonych gości.
Uroczystość uświetnił koncert pieśni patriotycznych, po którym nastąpiło oprowadzenie kuratorskie po wystawach.
Na zwiedzających czekały dodatkowe atrakcje:
- kącik warsztatowy "Pocztówka dla Żołnierza 1920 roku",
- edukacyjna gra muzealna "Tropiciele tajemnic",
- stanowisko grupy rekonstrukcyjnej,
- namiot z gadżetami promocyjnymi.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.
Dziękujemy również Panu Grzegorzowi Jeleniowi za piękne zdjęcia .